Кампанія за чистий одяг: Україна
У 2017 році у рамках міжнародної Clean Clothes Campaign ми досліджували умови праці українських швачок, що залучені у глобальний ланцюг постачання великих європейських брендів.
У результаті дослідження ми виявили такі ключові характеристики галузі:
Кваліфікована робоча сила. Багато працівни_ць пройшли навчання ще в радянські часи
Надзвичайно низька заробітна плата та брак активного представництва працівни_ць
Розвинена інфраструктура, що включає багато споруд, зведених у 1980-ті рр. (і раніше), нове обладнання, часто орендоване в замовників
Наслідки війни, військових конфліктів та високої інфляції, що почалася в 2014 р
Олігархічні структури, хабарництво та корупція, які дозволяють безкарно порушувати закони та нормативні акти
Заходи уряду, що здійснюються з метою сприяння "гарному інвестиційному клімату"
Швейна промисловість в Україні
6 000

Кількість офіційно зареєстрованих та незареєстрованих фабрик із виробництва одягу/взуття
220 000

Кількість офіційно зареєстрованих та незареєстрованих працівни_ць швейної промисловості станом на 2016
80-90%

Частка експорту в загальному обсязі виробленого одягу
Станом на 2015 р. в Україні в швейній, текстильній, шкіряній та взуттєвій промисловості зареєстровано близько 72 тис. працівни_ць. Оскільки значна частина економіки перебуває в тіні, можна припустити, що у швейній та взуттєвій промисловості працюють приблизно 220 000 працівни_ць (що включає як зареєстрованих, так і незареєстрованих).
Автор_ки дослідження
Яким брендам відшивається одяг в Україні
В Україні виробляється продукція таких міжнародних торгових марок і мереж роздрібної торгівлі: Asos, Adidas, Benetton, C&A, Esprit, Hugo Boss, Inditex/Zara, Kirsten, Liz Claiborne, Mexx, Marks & Spencer, Mart Visser, Next, Oui, Peek & Cloppenburg, Steps, s.Oliver, Saint James, Topshop, Triumph, Tommy Hilfiger/PVH, Walbusch*.
*Згідно з повідомленнями ЗМІ, оприлюдненими списками постачальників, інформацією з сайтів компаній та місцевими джерелами.
Мінімальна зарплата
Як і в багатьох інших країнах, що є виробниками одягу, в Україні мінімальна заробітна плата — це зазвичай сума, зароблена працівни_цями швейної промисловості впродовж звичайного робочого часу. Часто вони заробляють ще менше. "Чиста" заробітна плата принаймні третини працівни_ць, які виконують понаднормову роботу й отримують преміальні на додаток до плати за звичайний 40-годинний робочий тиждень, є нижчою за мінімальну. Щоб отримати мінімальну зарплату, їм доводиться працювати більше 40 годин на тиждень.

Третина опитаних працівни_ць отримувала встановлену законодавством мінімальну заробітну плату лише за рахунок понаднормової роботи, тобто не отримувала встановлену законодавством мінімальну заробітну плату за роботу протягом звичайного робочого часу. Фактична середня заробітна плата опитаних працівни_ць, включаючи оплату за понаднормову працю та премії, становить 20% від мінімальної зарплати, яка, за їхніми оцінками, забезпечує прожитковий мінімум.
Умови праці
Попри те, що робота працівни_ць понаднормова, виконується вона нерідко у екстремальних температурних умовах як влітку, так і взимку. Якщо фабрика немає замовлень, швачок відправляють у примусову відпустку. У сезон активних замовлень навпаки — робота "кипить", а кількість понаднормових годин праці зростає. Впливати на ситуацію вкрай складно, адже фабриками керує репресивний менеджмент, який нищить профспілки і будь-які ініціативи працівни_ць.
Втручання з боку державної системи соціального забезпечення зведено до мінімуму. Однак навіть за таких умов "жорсткої економії" і реальної бюджетної кризи держава субсидує виживання людей, які шиють для глобальних брендів, — через субсидії на комунальні платежі, субсидування міського транспорту, пенсії. Через невисоку заробітну плату пенсії працівни_ць будуть дуже низькими, що змушує людей продовжувати займатися фізичною працею — наприклад, на швейних фабриках — після пенсійного віку.
Автор_ки дослідження
Як покращити ситуацію?
Спираючись на результати дослідження, ми сформували рекомендації для брендів і українського уряду, які варто здійснити для покращення становища працівни_ць в індустрії.

Торговим маркам:

  • Платити зарплату, що забезпечує гідне життя.
  • Розпочати з мінімальної зарплати, що забезпечує гідне життя за оцінками самих працівни_ць: 13 803 грн / 477 євро (щомісячна базова заробітна плата з урахуванням податків).
  • Вжити заходів щодо вищезгаданих порушень прав робітни_ць.

Уряду:

  • Підвищити встановлену законодавством мінімальну заробітну плату до рівня, що відповідає "основній меті МОП — забезпечити працівникам мінімальну заробітну плату, яка гарантуватиме їм і їхнім сім'ям задовільний рівень життя".
  • Підвищити пенсії до рівня, який гарантує достатньо високу якість життя.
  • Контролювати виконання закону.
Додаткова інформація
Автор_ки дослідження: Оксана Дутчак, Артем Чапай, Беттіна Музіолек. Цей звіт базується на аналізі статистичних даних та вторинних джерел, а також на польовому дослідженні, проведеному в лютому–березні 2017 року. У рамках польових досліджень було проведено 33 інтерв'ю з працівни_цями 4 фабрик (за межами підприємства).
Дослідження профінансоване Rosa-Luxemburg-Stiftung в Україні з коштів Міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН. Повний текст дослідження — за посиланням.

Фото: Cottonbro, сайт Pexels.com